top of page

Як ми робимо силіконову форму

Описаний метод ми використовуємо у студії «Скульптурний цех», але таких методів існує декілька. Ми робимо багаторазову силіконову форму, з якою можна потім експериментувати, заливаючи гіпс, акрилову смолу, полімерну чи епоксидну смолу, або навіть зробити воскову модель для заливки в бронзі. У цьому випадку ми формуємо частину фігури (тільки торс) для того, щоб спростити процес та розібратися з формовкою.

Крок 1: Виберіть метод виготовлення форми та силікон

Ми робимо так звану литу форму. Цей метод дозволяє зробити форму досить швидко із середніми витратами силікону. Наша силіконова форма буде товщиною 0,5-1 см. Поверх вона буде скріплена гіпсовим кожухом.

Для цього конкретного проєкту ми використовуємо оптимальний за вартістю силікон харківського виробника Эластолюкс (високоеластичний міцний для форм, середньої жорсткості, напівпрозорий). Якості цього силікону буде достатньо для повторного використання 5-10 разів. Але є дорожчі види, які дають меншу усадку і їх можна використати більшу кількість разів і вони не втратять своєї якості протягом довгого проміжку часу.

Ми часто використовуємо цей силікон з конкретною глиною, тому тестів не проводимо, але в інших випадках варто робити тест на сумісність матеріалів.

Крок 2: Сконструюйте опалубку для форми та підготуйте скульптуру

Готуємо глиняну модель і ліпимо невеликий бортик з глини, щоб при заливці силікон не витікав знизу. Наносимо на глиняну модель перший шар силікону пензлем для того, щоб уникнути бульбашок при заливці.

 

 

 

 

Формуємо глиняну опалубку навколо скульптури на відстані 0,5-1 см від моделі. Сама опалубка повинна бути не менше 1 см завтовшки.

ПРИМІТКА. Важливо, щоб внутрішній бік опалубки був максимально гладким, це допоможе потім знімати легко гіпсовий кожух з силіконової форми.

Крок 3: Відміряйте, змішайте та залийте формувальний силікон

Змішуємо основу і каталізатор для затвердіння силікону, які йдуть у комплекті. 2,5 г на 100 г основи.

Час гелеутворення - 15-30 хв в залежності від температурних умов, тобто потрібно працювати досить швидко. Всередину глиняної опалубки досить швидко заливаємо силікон. Після заливки ми дозволяємо силікону затвердіти при кімнатній температурі протягом ~ 24 годин.

Після повного затвердіння силікону знімаємо глиняну опалубку. Для того, щоб далі зробити гіпсовий кожух, який буде складатися з двох половинок, поверх силікону ми ліпимо з глини роздільний бортик заввишки 1 см.

Гіпс розводимо до стану рідкої сметани. Наливаємо у пластикову місткість воду, додаємо гіпс, перемішуємо протягом 3-5 хв. Нам необхідно довести суміш до консистенції рідкої сметани, тож перемішуємо і поступово додаємо гіпс. Перевірити консистенцію можна просто пальцем – розчин повинен бути цупким (але не густим) і налипнути на палець.

Наносимо гіпсовий розчин на одну сторону моделі. Важливо витримати товщину 1-1,5 см цього кожуха. Гіпс твердіє досить швидко, чекаємо приблизно 30 хв. Після цього знімаємо глиняний бортик канцелярським/столярним ножем. Зачищаємо місце з’єднання на гіпсовому кожуху ножем для подальшого максимально чіткого з’єднання з другою половиною кожуха. Робимо так звані «замки», тобто пази для майбутнього з’єднання двох частин. Змазуємо всі місця з’єднання гіпсових форм господарським милом і робимо за тією ж технологією другу частину гіпсового кожуха.

І чекаємо приблизно 30 хв.

ПРИМІТКА. Індикатором того, що форма затверділа є нагрівання гіпсу. Це приблизно 30 хв. Але максимальної міцності він набуває приблизно за 24 години.

Крок 4: Зняття форми/демонтаж

Поступово розділяємо дві половинки форми за допомогою столових ножів чи тонких стеків і знімаємо її.

Силіконову форму розрізаємо з одного боку, але не з фасаду, том що невеликі сліди шву залишаться на фінальній моделі, і знімаємо. Глиняна модель нам більше не потрібна.

Крок 5: Ротаційне лиття

Оскільки форма невелика, ми використовуємо ротаційне лиття, протягом процесу заливки обертаючи модель у руках. Ротаційне лиття можна також робити за допомогою ротаційної машини.

В гіпсовий кожух ми вкладаємо силіконову форму і скріплюємо його за допомогою звичайного скотчу.

Заводимо невелику кількість гіпсу, як і раніше, до стану рідкої сметани. Прибираємо бульбашки з гіпсу просто струшуючи місткість та роздавлюючи рукою бульбашки о стінки місткості. Заливаємо невелику кількість гіпсу у форму та обертаємо її, для того, щоб гіпс розподілився рівномірним шаром по всій внутрішній поверхні. Чекаємо декілька хвилин, щоб гіпс затвердів. Тим часом заводимо необхідну кількість гіпсу, яку визначаємо з урахуванням того, що фінальна модель в нас буде пустотіла. і додаємо цей весь гіпс у форму, знову її обертаючи. Чекаємо 30 хв до нагрівання гіпсу і знімаємо форму.

Зачищаємо шви на фінальній моделі за допомогою ножа.

ПРИМІТКА. Це краще зробити одразу, тому що наступного дня гіпс буде набагато твердішим.

Після цього відбувається процес тонування.

Фото, відео: Сергій Борисовський, Іван Підгайний

bottom of page